Seminari i edukacija nastavnika strojarske grupe predmeta
Uloga nastavnika u procesu osposobljavanja učenika u skladu s potrebama tržišta rada od velike je važnosti. Kako bi bili u mogućnosti prenijeti svoja znanja na učenike potrebno ih je stručno osposobiti kroz specijalizirane seminare. Stručna edukacija nastavnika imala je veliku važnost kod provedbe projekta Upravljamo budućnosti. U strojarsku grupu predmeta pripadaju kurikulumi ljevača, alatničara i tokara čija su zanimanja direktno povezana s primjenom novih tehnologija i metoda rada. Za organizaciju stručnih seminara angažirani su stručnjaci s relevantnim znanjem i iskustvom koji su kroz teoriju i praksu prikazali dostignuća u području strojarstva putem sljedećih tema seminara:
- Tehničko crtanje ACAD
- Osnove automatizacije
- CAD-CAM tehnologije
- Osnove robotike
- Tehnologija održavanja alatnih strojeva
- Program robotskih simulacija „Robot studio“
- Programiranje robota
Za svaki od navedenih seminara nastavnici iz Srednje škole kneza Branimira, Benkovac odradili su i praktični dio predavanja gdje su prilagodili svoje već dosadašnje teorijsko znanje s najnovijim tehnološkim potrebama na tržištu rada kako bi svojim učenicima mogli pružiti najkvalitetniju edukaciju.
Kako bi učenicima što kvalitetnije prenijeli svoja znanja, nastavnici strojarske grupe predmeta odradili su također i obuku u novom kabinetu za CNC tehnologije, financiranom unutar ovog projekta, smještenomu Srednjoj školi kneza Branimira u Benkovcu. Budući da je stroj namijenjen daljnjoj uporabi u srednjoškolskoj nastavi, stručnjaci iz ovog područja prenijeli su potrebna znanja nastavnicima kroz praktičnu obuku.
Seminari i edukacija nastavnika građevinske grupe predmeta
Projekt Upravljamo budućnosti modernizira kurikulume ukupno 5 zanimanja, od čega su dva iz područja građevine – klesar i monter suhog kamena. Kako bi se novostečena znanja mogla transferirati na učenike nastavnici su polazili 7 stručnih seminara iz područja građevine za čiju su provedbu bili angažirani vanjski stručnjaci. Teme seminara koje su nastavnici polazili su:
- Zakonska regulativa, zakon o rudarstvu RH s posebnim osvrtom na zaštitu na radu na povišenim kopovima kamena
- Problematika sigurnosti na radu kod poslova bušenja i miniranja u kamenolomu tehničkog kamena i AGK
- Značajke podzemne eksploatacije AGK glede sigurnosti na radu
- Značajke i osobitosti benkovačkog pločastog vapnenca – istraživanje, eksploatacija, obrada, njega i sigurnost na radu
- Suhe, mokre montaže kamena poglavito glede benkovačkog pločastog vapnenca
- Različiti i svrhoviti načini obrade kamena s umanjenim troškovima proizvodnje
- Organizacija i operativno provođenje praktične nastave te stručne prakse učenika i polaznika
Nastavnici su odlušali teorijski dio seminara, ali također i praktični dio gdje su mogli svoja znanja novostečena znanja vidjeti u praksi. Praksa se provodila u kamenolomima u smještenim u Benkovcu i Pazinu.

Praktični dio edukacije u kamenolomu - Benkovac
Seminar i edukacija o implementaciji sustava kvalitete prema normi ISO 9001:2008
Jedna od glavnih aktivnosti projekta Upravljamo budućnosti bilo je uvođenje ISO certifikata u škole. Čelni ljudi Srednje škole kneza Branimira iz Benkovca i Tehničke škole Nikole Tesle iz Vukovara prepoznali su na vrijeme da dostizanje kvalitetnog obrazovanja i njegovo kontinuirano usavršavanje zahtijeva praćenje sustava upravljanja i kvalitete. Iz tog razloga angažiran je bio vanjski stručnjak koji je održao stručnu edukaciju za implementaciju sustava kvalitete prema normi ISO 9001 u Srednju školu Benkovac i Tehničku školu Vukovar.
Seminar je pokrio sljedeće teme: zahtjevi norme, analiza i interakcija procesa, organizacija poduzeća, politika i ciljevi, oprema, uređaji, infrastruktura i održavanje, osoblje i obrazovanje, mjerna oprema, nadzor procesa, statistike i analize, interni auditi, upravljanje nesukladnostima, korektivne i preventivne radnje.
Paralelno s edukacijom pokrenut je i proces certifikacije škola koji je obuhvatio sve dijelove uvođenje certifikata u obrazovne ustanove.
Rezultati ove aktivnosti projekta Upravljamo budućnosti su 2 certificirane škole i 10 potvrda o završenim seminarima za interne auditore.
Seminari o novim nastavnim metodama

Seminar Novih nastavnih metoda u Tehničkoj školi Nikole Tesle - Vukovar
Kako bi primjena novog kurikuluma bila što uspješnija nužno je nastavno osoblje usavršiti u području metodologije nastave. Iz tog razloga u sklopu projekta Upravljamo budućnosti organizirane su bile radionice na kojima su nastavnici obnovili svoja znanja i prilagodili nastavne metode kako bi one što više odgovarale suvremenom učeniku.
Projektni tim odlučio se za edukaciju u sklopu Novih nastavnih metoda kako bi što bolje odgovorili na stvarne potrebe učenika u obrazovnom procesu.
Vanjski stručni suradnik održao je 5 seminara sa sljedećim tema:
- Umijeća nastavnika potrebna za kvalitetan nastavni proces
- Strategije poučavanja nastavnika za interaktivan nastavni proces
- Alternativni oblici poučavanja i učenja
- Radionička nastava za iskustveno učenje
- Nastavnik usmjeren na ishode učenja

Seminar Novih nastavnih metoda u Srednjoj školi kneza Branimira - Benkovac
Jedan dio edukacija održan je u Srednjoj školi kneza Branimira, dok je drugi dio održan u Tehničkoj školi Nikole Tesle u Vukovaru budući da su na edukacijama sudjelovali nastavnici iz obje škole. Budući da se zahtjevi nastavničke struke mijenjaju vrlo brzo, vrlo je važno educirati se u svrhu stjecanja novih znanja i nastavnih metoda koji će nastavnicima olakšati svakodnevne zadatke.
Seminari o modernizaciji kurikuluma
Modernizacija kurikuluma, kao jedna od glavnih aktivnosti ovog projekta bazirana je na radionicama koje će osposobiti profesore za izradu/dopunu novih nastavnih sadržaja (kurikuluma) u skladu sa standardima zanimanja i ishodima učenja. Radionice će na kraju producirati novi kurikulum za 6 zanimanja, koji će biti baziran na potrebama tržišta rada.

Seminar Modernizacije kurikuluma u Srednjoj školi kneza Branimira - Benkovac
Kako bi se ostvarili zadani ciljevi, ugovorena je usluga vanjskog stručnjaka/ustanove kako bi se, uz ostale aktivnosti izrade moderniziranih kurikuluma, održalo i 5 seminara s ciljem osposobljavanja profesora za izradu/dopunu novih nastavnih sadržaja (kurikuluma) u skladu sa standardima zanimanja i ishodima učenja. Radionice će na kraju producirati novi kurikulum za 6 zanimanja, koji će biti baziran na potrebama tržišta rada.
Seminari Modernizacije kurikuluma obuhvaćaju sljedeće tematske jedinice:
- Standardi zanimanja i standardi kvalifikacija
- Kompetencije, rezultati/ishodi učenja i kvalifikacija
- Vrsta, razina, obujam, profil i kvaliteta kvalifikacije
- Konceptualizacija kurikuluma temeljenog na kvalifikaciji
- Sukonstrukcija strukture kvalifikacija temeljene na cjelovitom skupu stečenih kompetencija

Radionice iz Modernizacije kurikuluma
Seminari su u koordinaciji s vanjskim stručnjacima održani u prostorijama Srednje škole kneza Branimira u Benkovcu a sudjelovali su nastavnici iz istoimene škole te nastavnici iz Tehničke škole Nikole Tesle u Vukovaru. Seminari su uključivali teorijska predavanja te praktične radionice u svrhu edukacije za modernizaciju kurikuluma sa suvremenim potrebama.